SPIRULINA

06.05.2014 12:57

 

Čo je Spirulina?

 


Spirulina je botanický názov drobnej modrozelenej odrody rias, ktoré svojou veľkosťou nepresahujú 0,5 mm. V latinčine znamená spirulina špirálu – čo vystihuje jej tvar. Spirulina sa celkom jednoznačne neradí medzi riasy a preto aj označenie “riasa” nie je celkom presné, pretože spirulina neobsahuje bunkové jadro, a preto sa zaraďuje medzi sinice. To však nič nemení na fakte, že spirulina patrí medzi najstaršie organizmy na Zemi.

Tvorí špecifickú bunkovú stenu bez prítomnosti celulózy. Tým sa značne zvyšuje dostupnosť látok, ktoré sú v nej obsiahnuté. Jej skvelé nutričné vlastnosti cielene využívali také vyspelé kultúry, ako bola aztécka alebo mayská. Pre našu generáciu ju objavil v roku 1964 belgický botanik Jean Léonard v jazere Čad v Afrike. Zber prirodzene sa vyskytujúcej spiruliny v sladkovodných jazerách Texcoco v Mexiku, Čad v Afrike a na ďalších miestach, napr. v Etiópii a Peru, sa dnes postupne nahradzuje umelým pestovaním.

Tento organizmus je pre nás zaujímavý najmä svojim obsahom plnohodnotných bielkovín. Dve tretiny spiruliny tvoria čisté proteíny, čo je napríklad trikrát viac než obsah bielkovín v sójových bôboch. Spirulina je súčasne mimoriadne bohatá na vitamíny a minerály. Obsahuje až 25x viac betakaroténu než mrkva, trikrát viac vitamínu E než obilné klíčky a svojím obsahom vitamínu B12 v prírode opäť víťazí. Z minerálov viazaných v dobre vstrebateľnej forme by som vyzdvihol obsah železa a vápnika. Z ďalších minerálov spirulina obsahuje horčík, draslík, fosfor, zinok a selén.

Typické zafarbenie spiruliny je dané kombináciou dvoch druhov rastlinných farbív – modrého fykokyanínu a zeleného chlorofylu. Zatiaľ čo chlorofyl je známy svojimi dezinfekčnými vlastnosťami proti množstvu vírusov a baktérií, v prípade fykokyanínu boli zistené antikancerogénne (protinádorové) účinky. Toto farbivo navyše podporuje regeneráciu kostnej drene u pacientov po chemoterapii a rádioterapii. Podrobnou analýzou sa v tejto riase ďalej zistila prítomnosť nenasýtených mastných kyselín, najmä kyselina gamalinolenová, a základné stavebné kamene bunkovej obnovy – nukleové kyseliny DNA a RNA.

V čom je spirulina prospešná?

Svojim obsahom polysacharidov, vitamínu B12 a nukleových kyselín je spirulina výdatný zdroj energie. Pôsobí ako tonikum. Esenciálne aminokyseliny podporujú rast a vývoj, preto sú vhodné pre deti, ktoré horšie prospievajú. Vďaka vysokému obsahu prírodného železa je spirulina vhodná pri chudokrvnosti. Počas jej užívania sa iste vyhneme nepríjemným zažívacím ťažkostiam a najmä zápche, ktorá sprevádza terapiu liečby chudokrvnosti najmä kvôli liekom s obsahom železa. Novšie výskumy prezentujú vplyv spiruliny na stabilizáciu hladiny glykémie u diabetikov a regeneráciu pečene pri poškodení alkoholom a infekciami. Synergické pôsobenie riasy s probiotickými baktériami (kapsuly Probiosan) využijeme pri črevnej dysmikróbii, ale aj u recidivujúcich gynekologických a močových infekcií. A nakoniec rada pre rodičov našich preťažených školákov: vždy na začiatku mesiaca vyskúšajte desaťdňovú kúru so Spirulinou.

MUDr. Jiří HANZEL