Váhate či DJa alebo živú hudbu??

06.01.2020 14:20

Po celú dobu ako sa venujem zabezpečovaniu svadieb a aj ako účastník na svadbách či už ako DJ ,alebo starejší sa stretávam z otázkou od snúbencov či si majú objednať DJa ,alebo živú hudbu. Tak Vám prinášam niekoľko poznatkov z mojej niekoľkoročnej praxi.

V prvom rade je si treba uvedomiť ,že je to Váš milé nevesty slávnostný deň a Vaši hostia môžu byť poctení a radi ,že sa zúčastnia v tento deň ako hostia.

Majte vlastní názor milé nevesty nikto nepozná na internete Vašu predstavu ako Vy samé. Áno nie je na zahodenie sa poradiť ,ale vždy je to len a len Váš deň , Vaši hostia a Vaša svadba. Aj ja keď som sa rozhodol, že budem mať vlastnú agentúru tak robím podľa svojich predstáv a aj pri stretnutiach s budúcimi nevestami im hneď na začiatku poviem , že je to ich deň a ja im môžem len poradiť doladiť svadbu a technické zabezpečenie zo skúseností ,ktoré mám. 

No nie vždy sa aj moje návrhy stotožnia s predstavou buducich neviest, čo je úplne v poriadku a vtedy sa snažím nájsť kompromis aby boli obe strany spokojné.

No a teraz podme sa pozrieť na podstatu. Otázka pre Vás ? Akú hudbu máte radi ? Keď sa chodíte zabaviť, alebo ste chodievali tak kde ste sa skôr zabavili na akciách kde bola živá hudba ,alebo DJ ?? Teraz predpokladám ,že väčšina z Vás odpovedala, že na diskotéke, no nájdu sa aj odpovede, že na zábave kde bola živá hudba. 

Živá hudba : Ľudová hudba - je hudobná skupina tvoriaca väčšinou basa, husle, harmonika v prípade cimbalovky   doplnená o  cimbal 

                   Svadobná kapela - je hudobná skupina tvoriaca väčšinou klávesy , gitara , spevák speváčka ( dva v jednom aj spevák a hráč v jednom )

 

DJ : Funkciu diskotékára všetci veľmi dobre poznáte. 

        Ako som už uviedol je to vždy o tom na čo ste Vy nevesty naladené. Podľa mojej dlhoročnej skúsenosti je najlepšia kombinácia DJ + ľudovka (aspoň harmonikár ale kvalitný ) . Harmonikár, prípadne celá ľudovka sa venuje a zabáva hostí už od príchodu k ženíchovi na odobierku kde vyhrávajú do nálady a potom aj po ceste ku neveste kde si môžu hostia zanôtiť. Po príchode na hostinu sa potom už pripojí aj DJ ,ktorý nemusí mať prestávku 20-30  minút a zabáva hostí počas celého večera. Ľudovka pokiaľ ostáva na hostine tak sa strieda z DJ v kolách. Výhoda tejto kombinácie je ,že ľudovka môže chodiť pomedzi stoly a hostia si môžu spolu s nimi zaspievať hlavne podľa ich želaní. A potom znovu nastupuje DJ. Takto sa to prestrieda do cca 01 hodiny rannej kde ešte o polnoci ľudovka odohrá vykrúcanku ( redový tanec) a po polnoci už ostáva len DJ.

       Kombinácia svadobná kapela a DJ je tiež dobrá alternatíva kde sa kapela a DJ striedajú cca po hodine a pokiaľ má kapela prestávku tak hostí zabáva DJ. Čiže ani v tomto prípade nie je pozastavená zábava. Kapela kludne ako býva v tomto prípade prax sa po polnoci poberie domov a DJ zostáva do konca zábavy.

               

        Ľudovka ,alebo aj svadobná kapela pokiaľ je samostatne bez DJ tak v každom prípade budú mať pol hodinu ,alebo niekedy sa stáva aj hodinu pauzu. Je to fakt ktorý je nevyhnutný ,lebo spevák jednoducho nevydrží spievať nonstop a ani hrať na nástroje je zložité viac než tú hodninu. Darmo aj koncert býva nanjvýš 60-90 minút čo verím , že ste aspoň raz za život boli a mohli ste to postrehnúť aj priamo tam . No a vtedy nastáva najväčší problém, že hostia sa začnú nudiť aj keď pokiaľ máte starejšieho ( svadobného  moderátora) tak niečo vymyslí aby zaplnil priestor hrami a podobne, no darmo je tam veľa volného času. Aj keď musím podotknúť ,že v dnešnej dobe už nosia zo sebou aj noetebook a púšťaú cez pauzu hudbu no podotýkam púšťajú a nemajú taký výber ako DJ. A ešte sú tam obmedzené možnosti aj čo sa týka výberu hudby, keďže kapela nezahrá a ešte om sa nestretol s kapelou čo by zahrala úplne všetko aj keď hrali páni muzikanti . 

                 Na záver by som napísal ,že je to vždy na Vašom rozhodnutí a z tohto článku si môžete spraviť len malý obraz ako to vyzerá na svadbách . DJ pokiaľ je kvalitný a nie len púšťač tak Vás dokáže zabaviť po celú noc a zahrá každý štýl hudby a na želanie . Spolu s kapelou je to úplne tip top pretože sa prestriedajú a ešte viac vedia vygradovať zábavu.