google-site-verification=XA0Zvouxw1tMlNb4pQApN6DIhXMdR-3LVmAp3T8sRbw

Oplatí sa odvádzať odvody do Sociálnej poisťovne v plnej výške?

07.07.2021

Tu je môj prvý článok , ktorý som prebral z blogu p. Zbojeka. No je pravda , že tí čo ma poznajú tak vedia , že túto myšlienku som už mal hneď po vyštudovaní a začatí podnikania. Aj som robil prepočet, ale pán Zbojek to tiež krásne spracoval , aj keď by som tam ešte niečo doplnil.

zdroj : https://zbojek.blog.sme.sk/c/339344/Oplati-sa-platit-odvody-do-socialnej-poistovne.html 

9.10.2013 o 11:08 (upravené 9.10.2013 o 12:21) | Karma článku: 13.44 | Prečítané 163774-krát

V poslednom čase sa každá vláda snaží dávať rôzne stimuly zahraničným nadnárodným spoločnostiam len preto, aby ich k nám pritiahli. Dlho mi nešlo do hlavy, prečo sa tak snažia, aby vznikli nové pracovné miesta zvonku. Veď tieto firmy si aj tak zisk vyvezú do svojho štátu a po skončení úľav to zavrú a vyvezú kapitál do lacnejších krajín. Aj teraz, keď máme problém s deficitným rozpočtom, politici pokojne svojim štátnym zamestnancom plošne dvihnú platy o 16 €. Politici doslova milujú zamestnancov a preto sa snažia získavať odvody aj od dohodárov, brigádnikov, dôchodcov a študentov. Na druhej strane živnostníkom neustále zvyšujú odvody a zhoršujú podmienky na podnikanie. Nečudujme sa, že mnohí živnostníci ak chcú prežiť, postupne prechádzajú na právnické osoby a zakladajú si spoločnosť s ručením obmedzeným. Na jednom seminári sme počítali, koľko taký zamestnanec odvedie štátu do sociálnej poisťovne za celý život. Potom sme si spočítali, koľko toho asi dostane priemerne naspäť vo forme starobného dôchodku. A bol som doslova šokovaný. Teraz mi je jasné, prečo sa vláda snaží udržať zamestnanosť "za každú cenu."

Zoberieme si ako príklad dvoch mladých ľudí po skončení vysokej školy, ktorí vyštudovali architektúru. Jeden sa zamestná ako projektant vo firme za super hrubú mzdu 1500€, čo je v čistej mzde 830 €/mes. Druhý mladý muž si založí s.r.o a bude fakturovať firme 1500 €/ mesačne a začne sa starať o seba sám.

V našom príklade vychádzame z faktu, že neberieme do úvahy infláciu, takže sa nebude zvyšovať mzda a ceny zostanú na rovnakej úrovni ako dnes. Je to preto, aby sme si vedeli lepšie predstaviť ekonomickú situáciu, ktorá nastane. Zamestnávateľ odvedie štátu odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne vo výške 35,2 % t.j. 390€. Potom za zamestnanca odvedie 13,4% t.j. 149€. Nakoniec odvedie daň 19% t.j. 123€. Celkom odvedie štátu za zamestnanca 662 €/ mesačne. Tento zamestnanec teda za 40 rokov aktívnej činnosti odvedie štátu celkom 317 760 €. V 65. Roku odíde do starobného dôchodku a bude dostávať v priemere 42% z čistej mzdy ako dnes a to je 348,6€/mes. Priemerná úmrtnosť ľudí je okolo 75 rokov (ženy 78 a muži 72 rokov), takže starobný dôchodok bude dostávať v priemere 10 rokov. Celkom dostane za 10 rokov od štátu 41 832 € a ostatok prepadne do rezervného fondu(alebo do čiernej diery?). Keby chcel dostať naspäť všetko, čo odovzdal štátu, musel by sa dožiť veku 140 rokov. Z uvedeného vyplýva, že zamestnanec je pre štát najlacnejšia dojná krava, ktorá mlieko dáva. Z pohľadu štátu to je biznis ako repa!!! Z pohľadu zamestnanca to je čistá strata a preto sa stávajú z dôchodcov ľudia na pokraji chudoby. Demografický obrat jasne ukazuje, že dnešní mladí ľudia budú dostávať na dôchodok iba asi okolo 20 % z čistej mzdy.

Poďme sa pozrieť na druhého študenta, ktorý má s.r.o. Rozhodol sa neodvádzať odvody do sociálnej poisťovne, ale len do zdravotnej poisťovne, aj to z minimálnej mzdy. Do zdravotnej poisťovne bude mesačne odvádzať 55 €. Výdaje s podnikaním ( prenájom, energie, telefón, auto, spotrebný materiál a zariadenie) si dá do nákladov. Po znížení daňového základu na rozumnú mieru dostatočnosti zaplatí daň v priemere 15 € /mes. Mesačne je to celkom 70 €. Oproti zamestnancovi usporí na odvodoch a daniach 592 €/mes. Celkom tak odvedie štátu za 40 rokov podnikania len 33 600 €. V porovnaní so svojim kolegom zamestnancom mu zostane k dispozícii 284 160 €, čo je 592 €/mes. Keby ich pravidelne odkladal do banky na terminovaný vklad 2%, tak za 40 rokov by mal na účte 433 856 €. V investičných fondoch by pri 4% úroku mal k dispozícii 690 042 €. Z toho by starobný dôchodok bol doslova rajom na zemi. Z toho sa už dá chodiť na exotické dovolenky, ako sme zvyknutí u západných dôchodcov. Zároveň jeho úspory zdedia deti. Zdedený kapitál môže pokračovať vo zveľaďovaní rodinného majetku. Takýmto spôsobom sa tvorí bohatstvo národa, ktorý sa dedí z pokolenia na pokolenie.

Národ sa skladá z jednotlivcov. Keď sú bohatí jednotliví ľudia, je bohatý aj národ. Keď je bohatá len malá vrstva vyvolených, tak je chudobný celý štát. Vo vyspelých západných štátoch tvorí základ ekonomiky stredná vrstva zložená z manažérov, zo živnostníkov, malých podnikateľov a rodinných firiem. U nás sa zatiaľ majú dobre len manažéri veľkých nadnárodných a štátnych firiem, prípadne funkcionári štátnych inštitúcií a organizácií, ktorí pracujú ako zamestnanci. Ostatní len tak prežívajú. Politici a odborári sa ešte stále snažia v ľuďoch prebúdzať ilúziu istoty dôchodkového zabezpečenia. Treba si uvedomiť, že už žijeme v kapitalizme, kde sa musí začať každý starať o seba. Dokedy ešte budeme počúvať tie prázdne reči o sociálnych istotách na základe tvrdenia: "To čo ti ja sľúbim, to ti nikto nedá." Áno, sociálne istota, ale pre koho? Tí, ktorí vám to sľubujú, sú tam len dočasne (na štyri roky...).

Ak sa nezačnete starať o seba už teraz, skončíte v chudobe. Štát jednoducho nebude mať na starobné dôchodky.

Moja myšlienka : Veľmi sa mi páči to ako je náš zákon postavený . Mladý človek nemusí zbytočne dávať vysoké čiastky do Sociálnej poisťovne , ktorá Vám nedá žiadnu istotu !!! Vytvorte si účet , kde si stanovte terminovaný vklad a začnite si šporiť sami a za rok uvidíte len , keď si budete dávať 120 € mesačne koľko Vám to spraví v čistom na Váš dôchodok a aj iné výdavky ako je materská dovolenka a podobne. K tomu si ešte popri zarobte peniaze na pasívnom príjme z čoho odvediete len daň a máte ďalšie peniaze k plusu.

Do Sociálnej poisťovne sa Vám stačí nahlásiť iba 10 rokov pred takzvaným odchodom do dôchodku a ste za vodou. Máte našporené na svojom sociálnom účte ako som ho ja nazval a plus ešte par centov Vám dá Sociálne neistý štát a krásne vyžijete. Tým máte presne vedenú evidenciu koľko máte našporené a Vy sa sami môžete rozhodnúť kedy pôjdete na dôchodok .

google-site-verification=VeuUWgz6_Vt0pojx2hOkzwMVqlx8dAswawnfpJsDnGc